Náš příběh

Veroniku Všianskou od malička fascinoval divadelní svět. Ze všeho nejvíc ji však formovala zahraniční zkušenost studia divadelní dramaturgie na Erasmu v Madridu. Během svého pobytu poznala nejen spoustu inspirativních dramatiků, jejichž texty a specifické vidění světa zatoužila do své rodné země přivézt, ale i tamější bytová divadla. Často navštěvovala bytové divadlo „Dům pana vrátného“, „Bleší penzion“ nebo velmi populární „Microteatro Por Dinero“, do nichž se vešlo zhruba dvacet diváků, a příběh se odehrával v jejich bezprostřední blízkosti. Tehdy se zrodil i její sen vytvořit podobné bytové divadlo v rodném Brně.

V roce 2019 bylo zcela zásadní její setkání s herečkou Bětkou Vaculčiakovou, která se pro myšlenku Mikro-teatra také nadchla a především propojila Veroniku s další důležitou ženou, herečkou a autorkou Luckou Hrochovou. Ta svou zodpovědností a pečlivostí konečně vtiskla ideji divadla konkrétní tvar. Společně s nepřekonatelným entuziasmem a radostí nazkoušely první pohádku o říční víle Erreka Mari. Premiéra se odehrála na oslavě narozenin Veroničiných dcer Julinky a Violky a tak to vlastně celé začalo.

Napadlo nás, jak krásné by bylo mít možnost darovat dětem (ale i dospělým) zážitek, setkání a společný smích na místo hromady věcných darů, které často po nějakém čase skončí odložené na polici, později v koši a v oceánech. Setkání totiž může zůstat uložené v srdci, myšlence nebo i v jednom pohledu do očí. A tak se Mikro-teatro a naše projekty staly pobídkou k blízkému setkání takřka kdekoli – u vás doma, v sousedově kuchyni, v altánku, na zahradě, v kavárně, parku, ale i ve školách a školkách, malých dětských skupinách. A co budeme povídat i dnešní digitální doba nás a naše děti čím dál více upoutává k nejrůznějším obrazovkám, proto každá možnost vytržení a opravdového setkání by měla být vítána.

Zatím je Mikro-tetaro více divadlo kočovné, ale našim přáním je mít vlastní bytový prostor, protože to, co nás z Mikra nejvíc baví, je poznat se s diváky osobně, pogratulovat dětem k jejich narozeninám a sledovat jejich nadšení, když zjišťují, že se jejich známý dětský pokoj či zahrádka proměnila v kolumbijskou džungli, podzimní les, rozbouřené moře nebo rušný Madrid.

Inspirujeme ke vzniku mateřských a komunitních skupin. Maminky, přátelé či sousedi se spojí a domluví slavnost, zahradní setkání, na kterém je jedním z bodů programu naše představení. A možná i uzdravujeme. Díky spolupráci s Nadačním fondem Krtek hrajeme pravidelně dětem na oddělení dětské onkologie. Je to pro nás důležitá a krásná příležitost rozesmát nejen děti, které se na nějaký čas do divadla nedostanou, ale podpořit tím i jejich rodiče.

Uvědomily jsme si, že se možná podvědomě staly hlavními hrdinkami našich dosavadních představení ženy, což jsme s potěšením přijaly. Proč? Protože jsme ženy a tyto příběhy nás přirozené lákají. A tak skrze naše Mikro-teatro podporujeme vznik autorských inscenací a dáváme hlas španělským autorům a autorkám a výrazným inspirativním ženám, jejichž hlas je často málo slyšet. Blízké nám je i téma ekologie a příběhů, které zrcadlí vztah lidí k přírodě a akcentuje nutnost změny našeho myšlení. A všechny tyto příběhy vám přivezeme téměř kamkoliv, nejlépe však do vašeho obýváku. Tak se pohodlně usaďte, vaše mikro-představení právě začíná…